Şube web sitelerine ulaşmak için tıklayınız...
Yazıcı Sürümü

Engellilerimizin hayatı kolaylaştırılmalıdır


Engellilerimizin hayatı kolaylaştırılmalıdır
13.05.15, Çarşamba
​Engelliler Haftası, bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günleridir.

Engellilerimizin sorunları sadece bir gün ve haftada değil, sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır. Toplumda fırsat eşitliği bütün bireyler için sağlanmalıdır.

Ülkelerin gelişmişlikleri, vatandaşlarına verdiği değerle ölçülür. Bir devlet, bütün vatandaşlarını kucaklayabiliyor, onların yaşam kalitesini yükseltiyor ve sıkıntılarını giderebiliyorsa, sosyal devlettir. Devlet, özellikle dezavantajlı vatandaşlarına pozitif ayrımcılık yapmalı, onların hayatlarını kolaylaştırmalı ve üretime katkıda bulunmalarını sağlamalıdır.

Engellilerin kamusal hayatın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılımı, çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması, kişisel gelişim imkânlarından istifade edebilmeleri, eğitim öğretim hizmetlerine erişimin kalıcı olarak sağlanması, yapılan düzenlemelerin engelli vatandaşlarımız da düşünülerek planlanması ve uygulanması, engellilerini dört duvar arasına kapatmayan, sosyal alanda imkân ve kamusal alanda istihdam oluşturan bir Türkiye ve dünya için herkes duyarlı olmalı ve elinden geleni yapmalıdır.

Engelli kardeşlerimiz sadece insanların iyilikseverliğine terk edilmeden ayrımcı olmayan iyi yasaların imkânına da kavuşturulmalıdır.

Engelliler Haftası’nda, engellilerimizin sorunları sadece bir gün ve bir hafta diliminde ele alınmakla yetinilmemeli; sürekli gündemde tutulmalı ve çözümün de üretildiği günler olmalıdır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, engellilerimizin sorunlarının çözümü ve kazanımların daha da artması için her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceğiz.

Bu haberi 640 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR